Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Jak vyrábět rasismus snadno a rychle

23. 06. 2016 9:07:46
Není to tak dlouho, co umřel soused na patře. Byl to moc fajn chlap, o dvě generace starší než já. Kdykoliv jsem v bytě udělal něco nového, byl první, kdo to viděl. Když jsem vařil, vždycky říkal, že „chodí čuchat ke dveřím“.

Vlastně když nad tím přemýšlím, měl jsem ho hodně rád, a když umřel, hodně mě to zasáhlo, protože to nikdo nečekal. A to jsme přitom spolu "začínali" tak, že mě chtěl zmlátit karabáčem, když jsem se v noci dobýval do jeho bytu, o kterém jsem byl den po nastěhování přesvědčený, že je můj.

Když jsem s rodinou nastěhoval, sousedi se báli. V bytě kde bydlím, předtím bydlel problémový chlapec, jehož drogově-alkoholové dýchánky zaměstnávaly nejen městskou policii, ale také celý dům. A teď se sem nastěhuje Rom, a ještě navíc s dětmi. Předsudky jely na plné obrátky.

Léta plynula, děti vyrostly a ze sousedů se stali přátelé, moje dcera si mohla vybrat, která babička bude zrovna hlídat. Nebylo to snadné, hlavně zkraje, myslím. Ale nezažíval jsem tu situace, které jsem zažíval v předchozím bytě na podobném sídlišti, jen v jiném městě o kousek dál. Tam jsem míval za oknem auta lístky se vzkazy, abych se vrátil do Indie, protože mezi „normálními“ nemám co pohledávat.

Je to tu takové normální sídliště. Paneláky, kam se podívám, dvě ubytovny plné romských rodin, nonstop hospoda a vietnamská večerka. Fungování tady bylo relativně ok, až na občasné hádky rozléhající se sídlištěm, opilce, hlasitě souložící dvojice a jedno romské divadlo v podobě hádky dvou znepřátelených rodin. No jo - ale jedno divadlo za pár let... Těch většinových (kulantně řečeno), jsem tady zažil daleko víc, včetně toho, že tu jeden ze sousedů ve vedlejším domě tak šíleně mlátil ženu a děti, že jsme volali policii.

Vlastně jsem se celkem divil, protože o Kladně jsem slyšel hororové příběhy plné kriminality, násilí a bratrů Olachů. A tady klid. Ticho. Žádná policie. Čímž neříkám, že někde dál potíže nemusí být. U nás v okolí je ale klid. Poslední dny ovšem přinesly změnu.

Zahlédl jsem tu neznámé děti, které sedávají přímo pod jedním z oken mého bytu. Prvních několik dní mě štvala jen muzika, která mně (i sousedům) vyhrávala z přenosného bluetooth reproduktoru. Ale možná hlavně proto, že disko skutečně "nemůžu". A potom taky proto, že jsem chtěl spát. Později jsem byl svědkem toho, jak výrostci odhadem kolem 12-16 let napadli vietnamskou prodavačku, protože jim zcela správně odmítla prodat cigarety. Kousek dál stála jejich matka, která ani náznakem nechtěla řešit, že děti prodavačce nadávají do svníí a k...v a vyhrožují jí zbitím. Když jsem se jí zeptal, proč nic nedělá, řekla mi, že neví proč. A tak jsem „milé“ děti vyhodil z prodejny sám.

A najednou jsem byl „z..d“, hajzl, rasista.. nevím, prostě kouzelná slovíčka, která od takhle starých dětí asi člověk slyšet nechce. Sousedi z vedlejších domů, kteří mě dosud vždycky zdravili, najednou zdravit přestali. A já vlastně chápal, proč. Zvlášť když mi jedna ze sousedek u vietnamské večerky řekla, že se nemůžeme divit, že se k nám chovají lidi odměřeně, když se chováme jako zvířata. Co na tom, že vůbec nevím, co je rodina zač. Vezu se taky.

Jsem naštvaný. A bezmocný. Jedna rodina, která tu bydlí tři týdny, dokázala totálně rozsekat dříve naprosto bezproblémové soužití. Několik drzých, nevychovaných spratků s rodiči negramoty, co nemají vůbec potuchy o tom, jakou škodu svým chováním napáchají. A teď babo raď.

Do konfliktu s další částí rodiny jsem se dostal naposledy včera večer. Těch nadávek, co jsem si vyslechl, jsem tolik neslyšel ani za půl života na Žižkově, kde jsem vyrůstal. A podle podobných křováků nás posuzují. Všechny. A po mém včerejším velmi razantním zásahu mě zastavují sousedi a vyprávějí mi, co všechno tu stihli příslušníci jediné rodiny udělat. Poplivat sousedku, nadávky a výhrůžky si jich poslechlo několik. A lidi se jich prostě bojí, protože jich jde vždycky nejméně pět.

Říkám si, co dál. Jaký má vlastně smysl budovat vztahy a měnit obraz nás všech, když je vždycky nejvíc vidět zrovna ta rodina, která dělá bordel? A když to člověk vidí, vlastně ho potom ani nepřekvapuje, že podle průzkumů mě vlastně nikdo nechce za souseda. Ale jak k tomu sakra přijdou všechny ty rodiny, co tu naprosto bezproblémově žijí? Do konfliktu už příště nepůjdu. Budu rovnou volat policii a doufat, že pod tlakem se odsud rodina třeba odstěhuje. Ale co když přijde další?

Když jsou totiž problémoví Romové, vidí to totiž na rozdíl od neromských rodin všichni. A výsledky každý zná.

Psáno pro web www.romea.cz

Autor: Patrik Banga | čtvrtek 23.6.2016 9:07 | karma článku: 35.97 | přečteno: 3510x

Další články blogera

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Drogy jsou prostě všude

Uvažuju nad koupí pásky přes oči. Ne přes jedno oko, ale rovnou přes obě. Abych totiž nebyl pokoušen, musel bych být slepý. A taky hluchý. Asi si koupím špunty do uší a budu je nosit do práce.

27.7.2019 v 10:00 | Karma článku: 26.69 | Přečteno: 4470 | Diskuse

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Jsem dietní Maradona

Nevydržel jsem to. Chtěl jsem prostě vidět, jak to pokračuje ve skutečnosti. Neodolal jsem a vstoupil do jámy lvové. Na váhu. Co jsem viděl, mě rozesmálo. Po necelých osmi dnech diety je sedm kilo pryč! Škoda, že většina je voda.

24.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 18.18 | Přečteno: 820 | Diskuse

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Když člověk přemýšlí nad léčebnou v Bohnicích

První výsledky jsou tu! A ano, hubnu. Viditelně. Probudil jsem se s tím, že se musím najíst. Posledních 19 let jsem nesnídal vůbec, poslední měsíce občas vajíčka v bufetu u Mafry, ale o pravidelnosti nemůže absolutně být řeč.

23.7.2019 v 11:17 | Karma článku: 19.67 | Přečteno: 871 | Diskuse

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Totálně jsem se přejedl

Už skoro nemám co psát. Dny jsou pořád stejné. Jogurt, tvaroh, tuňák, kuřecí, krůtí a občas telecí maso. Tělo si prakticky zvyklo, už nemám takovou chuť na sladké kafe.

22.7.2019 v 8:30 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 1004 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

K incidentu v Jeruzalémě aneb Viděno v souvislostech

Je to incident právě tak politováníhodný, jako v principu zákonitý. Nejprve ale shrňme fakta. U Lví brány v jeruzalémském Starém městě byl zastřelen bezpečnostními silami 32letý Iyad al Halak.

30.5.2020 v 20:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Jan Šik

Hrdinství učitelské rodiny

Každý se snaží ochránit své nejbližší. Rodina je nejdůležitější. Přesto se najdou lidé, kteří někdy na první místo postaví jiné hodnoty. Ohlédnutí za lidskými osudy v těžkých dobách nám pomáhá pochopit vyšší princip.

30.5.2020 v 18:00 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 276 | Diskuse

Lukáš Vítek

O Letnicích aneb O církvi II

V minulém článku, který provázela plodná diskuze, jsem se věnoval rozšířenému názoru „Bůh – ano, církev – ne“. Tento víkend je vhodná doba pokračovat. Málokdo totiž ví, že v neděli 31. května křesťané slaví třetí

30.5.2020 v 16:56 | Karma článku: 9.85 | Přečteno: 153 | Diskuse

Hana Šťastná

Chlupaté choboty v cízí díře varováním před potravinovou nesoběstačnosti

Jacípak nájezdníci? Dobrodějové to byli! Tihle cizokrajní kořistníci. Ochotně v naší zemi vykopali partu gigapropastí. Pro mamuty. Díry pojmenovali Globuskráter, Teskopropadliště, Pennydíra nebo tak nějak.

30.5.2020 v 13:36 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 665 | Diskuse

Marcel Burkert

Kopať slovne do Židov a do Izraela je stále populárne

Mám známeho, ktorý keď posiela svojim známym, vrátane mňa, e-mailom trebárs aj niečo na tému zdravie, rád si popritom kopne do Židov. Tých e-mailov o Židoch mám od neho dosť veľa.

30.5.2020 v 12:00 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 237 | Diskuse

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...